در اسرائیل و فلسطین چه می گذرد؟


نوشته تیم لایوسی

مانند تمام سوالات مربوط به اسرائیل و فلسطین، پاسخ به این بستگی دارد که با چه کسی صحبت کنید. اما اگر بخواهید این سوال را از یک مسیحی در اورشلیم، کرانه باختری یا غزه بپرسید، ممکن است انعکاس موارد زیر را بشنوید.

همه چیزهایی که بسیاری از دولت ائتلافی مذهبی راست افراطی در اسرائیل از آن می ترسیدند در حال تحقق است. ترس ها اغلب تخیلی هستند و بی اساس هستند. الآن نه. احزاب سیاسی علاقه مند اسرائیل در جریان مبارزات انتخاباتی نوامبر گذشته، جاه طلبی های خود را پنهان نکردند. آنها کاملاً از قبل و بعد از انتخابات، زمانی که در مورد اینکه چه کسی در ائتلاف منتخب به کدام سمت وزیر برسد، توافق کردند.

احزاب مذهبی افراطی که با حزب لیکود بنیامین نتانیاهو با قصد اعلام شده برای تشکیل ائتلاف کمپین کردند، از چند چیز دریغ نکردند. بیشترین چیزی که در مورد آن شنیده ایم قصد آنها برای تصویب قانونی برای محدود کردن اختیارات موجود قوه قضاییه – به ویژه دادگاه عالی – از جمله لغو قوانین تصویب شده توسط پارلمان اسرائیل، کنست است. در بریتانیای کبیر، پارلمان دارای حاکمیت است. دادگاه ها می توانند قوانین مصوب مجلس را تفسیر کنند. آنها نمی توانند آنها را شکست دهند. این دولت است که ائتلاف به رهبری نتانیاهو می گوید می خواهد به آن پایان دهد. برخی دیگر اصلاحات را حمله ای به دموکراسی و حاکمیت قانون می دانند. به همین دلیل است که در چند هفته اخیر شاهد بزرگترین تحولات در سیاست اسرائیل بوده ایم، زیرا میلیون ها نفر در خیابان ها علیه اصلاحات تظاهرات کردند.

با این حال، اگر مقاومت در برابر اصلاحات قضایی یک نگرانی بزرگ برای میلیون‌ها اسرائیلی است، نباید فکر کنیم که این تنها یا حتی مهم‌ترین مسئله برای آینده اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها است. اگر شما یک فلسطینی، از جمله یک فلسطینی اسرائیلی هستید، بسیاری از مسائل دیگر وجود دارد که شما را در شب بیدار نگه می دارد. یکی از آنها می تواند این توئیت نخست وزیر اسرائیل در آستانه تشکیل دولت جدید باشد: اینها خطوط اصلی دولت ملی است که من رهبری می کنم: قوم یهود حق انحصاری و غیرقابل انکار بر تمام سرزمین های سرزمین اسرائیل دارند. دولت شهرک سازی را در تمام نقاط سرزمین اسرائیل – در جلیل، نقب، جولان، یهودیه و سامره توسعه خواهد داد. [otherwise referred to as the’ Occupied West Bank’ – using internationally recognised terminology]»

این بدان معناست که خود ایده فلسطین مستقل از نظر دولت فعلی بی اعتبار است. می‌پرسید چرا جامعه بین‌المللی که بریتانیا نیز بخشی از آن است، ماشه را به‌شدت نمی‌کشد؟ به هر حال، در حال حاضر 700000 اسرائیلی وجود دارد که به طور غیرقانونی و بر اساس قوانین بین المللی در کرانه باختری ساکن شده و زندگی می کنند. گسترش شهرک سازی بیشتر نه تنها هرگونه امکان تعیین سرنوشت فلسطینیان را از بین می برد. این امر به طور مضاعف بر سیاست عمدی و صراحتاً طولانی مدت اما اعلام نشده آنچه که می توان آن را “الحاق آهسته” نامید، تأکید می کند.

در انتظار تحقق این چشم انداز وخیم سیاسی، خشونت در کرانه باختری به سطح بی سابقه ای رسیده است. در سال جاری تاکنون، از پایان انتفاضه دوم سال‌های 2000 تا 2003 که هزاران کشته برجای گذاشت، تعداد بیشتری از فلسطینی‌ها (حدود 85 نفر) به ضرب گلوله ارتش اسرائیل کشته شده‌اند. این تعجب آور نیست. قبل از آغاز به کار، دولت جدید قصد خود را برای اعطای مصونیت از تعقیب قضایی به سربازانی که به دنبال اشغال پنجاه و پنج ساله اسرائیل در کرانه باختری هستند، اعلام کرد. شدت پاسخ اسرائیل به هرگونه مقاومت در برابر اشغالگری، حتی اعتراض مسالمت آمیز، افزایش خواهد یافت. این به معنای مرگ و میر بیشتر و حتی امید کمتر برای یک نتیجه عادلانه برای این درگیری طولانی مدت است.

پس جامعه مسیحی رو به کاهش در کرانه باختری و غزه چطور؟ حدود 10 درصد از جمعیت. الان کمتر از 1 درصد خوب، البته، آنها رنج می برند. آنها همان احساس افسردگی، بیگانگی و ناامیدی فزاینده را تجربه می کنند که همسایگان مسلمان خود و شاید به دلایل دیگر، یهودیان. مسیحیان ساکن اورشلیم به طور سنتی احساس می‌کنند که از بدترین فشارهای اشغال محافظت می‌شوند. با این حال، برای مدتی، به‌ویژه در ماه‌های اخیر، آنها احساس می‌کردند مورد هدف قرار گرفته‌اند – اساساً به طور فعال مورد آزار و اذیت گروه‌های مذهبی یهودی‌نشین افراطی هستند. هفت حادثه جدی تا به امروز رخ داده است، در مقایسه با شش حادثه برای تمام سال 2022. این نگران‌کننده است و رهبران مسیحی احساس کرده‌اند که مجبور به صحبت کردن هستند.

اسقف اعظم پیتزابالا، اسقف اعظم پیزابالا، اسقف اعظم لاتین در اورشلیم در مصاحبه اخیر با خبرگزاری آسوشیتدپرس هشدار داد که دولت جدید راست افراطی در اسرائیل زندگی مسیحیان را در سرزمین مادری مسیحیت بدتر کرده است. افراط گرایان در حملات خود به اموال و مردم، از جمله روحانیون، جسور شده اند. او می گوید: «تکرار این حملات، تهاجم، چیز جدیدی شده است. “این مردم [extreme settler groups] احساس می کنند که از آنها محافظت می شود … که فضای فرهنگی و سیاسی اکنون می تواند اقدامات علیه مسیحیان را توجیه یا تحمل کند.

مسیحیان سرزمین مقدس مانند هر کس دیگری به آینده یک فلسطین مستقل و یک اسرائیل امن در مرزهای قبل از 1968 متعهد هستند. آنها (از جمله شرکای Embrace) خستگی ناپذیر برای خدمت به جامعه گسترده تر، به ویژه به حاشیه رانده ترین ها کار می کنند. مدارس، بیمارستان‌ها و سایر مؤسسات مسیحی بیش از آنچه که اعتبارشان است به آموزش، بهداشت و رفاه عموم مردم کمک می‌کنند. بیش از نیمی از سازمان های غیردولتی ارائه دهنده خدمات اولیه در فلسطین مسیحی هستند.

مسیحیان به خود می بالند که صلح طلب، مربی، و پل ساز جامعه هستند. آنها خمیرمایه ای سخاوتمندانه، دلسوز و مسیح گونه به توده جامعه مدنی فلسطین و اسرائیل اضافه می کنند. اما آنها به طور فزاینده ای از سوی تندروهای ایدئولوژیک و مذهبی احساس خطر می کنند. متأسفانه، دولت جدید اسرائیل یک حضور اطمینان‌بخش نیست، بلکه ترس و عدم اطمینان بیشتری ایجاد می‌کند.

پس بله، باید نگران باشیم. ما واقعاً نیاز داریم که برای اورشلیم و برای سرزمین مقدس و مردم آن دعا کنیم. زیرا ما بار دیگر در یک لحظه خطرناک هستیم. عشق از ما می‌خواهد که با صراحت صحبت کنیم و عادلانه و دلسوزانه رفتار کنیم، به‌ویژه در قبال آسیب‌پذیرترین افراد. طرفداری از قوی در برابر ضعیف راه مسیحی نیست. همانطور که در طول جشن عبادت های عید پاک با قدرت به ما یادآوری شد.

تیم Livesey مدیر عامل شرکت Embrace the Middle East است

دیدگاهتان را بنویسید